تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

گزارش برگزاری "هفدهمین جلسه كانون ادبي کهندژ"

  هفدهمین جلسه كانون ادبي كهندژ ساعت 17:30 چهارشنبه 95/6/31 برگزار گرديد. در اين جلسه كه با حضور تعدادي از علاقمندان تشكيل شده بود، 2 کتاب معرفی گردید و درباره تاریخ بختیاری از صفویه تا پهلوی اول صحبت شد.

  در ابتدای جلسه آقای احسان مختاری نژاد (عضو کتابخانه) فصل های 19و 20  کتاب شازده کوچولو را برای حضار بلندخوانی کردند؛ پس از بلندخوانی هر فصل، حاضران درباره مطالب و موضوعات مطرح شده در هر فصل به تبادل نظر پرداختند. در ادامه آقای جمشید بهمنی (عضو کتابخانه)، کتاب "مجموعه اشعار نیما یوشیج" را معرفی کردند. ایشان ضمن اشاره ای مختصر به زندگی نیما، درباره تاثیر نیما بر شاملو صحبت کردند و احمد شاملو یکی از برجسته ترین، مهم ترین و تأثیرگذار ترین شاگردان نیمایوشیج معرفی کردند. ایشان همچنین شعر "آی آدمها" را برای حاضران قرائت نمودند.

  سپس آقای موسی کافلی (عضو کتابخانه) شعری نو با عنوان "دوره گردم کهنه قالی می خرم"  سروده حسین اسکندری (غریب) را برای حاضران خواندند. پس از بحث حاضران درباره مسائل مطرح شده در شعر، ایشان یکی از سروده های خود را برای حاضران خواندند و نکاتی درباره سبک و قالب شعر مطرح شد.

  کتاب دیگری که در این جلسه معرفی شد "عقل و  احساس" نوشته جین آستین، ترجمه رضا رضایی از نشر نی بود. خانم اشرف درخشان (عضو کتابخانه) در معرفی کتاب اشاره کردند داستان شامل سرگذشت خواندنی دو خواهر، یکی احساساتی و دیگری خویشتن‌دار به نام‌های الینور و ماریان دشوود است که به خانه‌ای جدید نقل مکان می‌کنند و درگیر و دار ماجراهای عاطفی‌شان، عشق و دلشکستگی را تجربه می‌کنند. تقابل میان عقل و احساس حاکی از منازعهٔ میان این دو جریان فکری در قرن هجدهم (زمان وقوع حوادث کتاب) است. این کتاب اولین رمان جین آستین است و درست مثل بقیهٔ رمان‌های او، بیش از هر چیزی، درونیات انسان‌ها را توصیف می‌کند. آستین، این جزئیات را کم کم و غیرمستقیم، از لابه‌لای رفتارها و گفتارهای شخصیت های داستان بیرون می‌کشد و پیش روی خواننده می‌گذارد؛ طوری که انگار خودش آفریننده این آدم‌ها و احساسات و اندیشه‌هایشان نبوده بلکه فقط آن‌ها را کشف کرده‌است.

  در ادامه جلسه آقای مهدی بهمنی (عضو کتابخانه) در ادامه سلسله مباحث "بختیاری در گذر زمان"، حاصل مطالعات خود درباره این موضوع "از صفویه تا پهلوی اول" را ارائه کردند. ایشان در صحبت های خود به وقایع و حوادث این دوره زمانی با تاکید بر اقدامات "میر تاجمیرخان بختیاری" و "خليل خان سرلك بختیاری" اشاره کردند.  "میر تاجمیرخان بختیاری" در زمان شاه اسماعیل و شاه تهماسب صفوی به مدت 50سال حاکم تمام سرزمین بختیاری بود. "خليل خان سرلك بختیاری" فرزند جهانگیرخان حاکم کل بختیاری توسط شاه عباس دوم ملقب به خان شد و اقدامات فراوانی در جهت ساخت روستاها و عمران منطقه تحت کنترلش انجام داد؛ البته انجام این اقدامات همراه با وضع قوانینی ظالمانه بود که باعث شورش مردم علیه او شد. ایشان همچنین به نقش رابرت شرلی و آنتونی شرلی در تجهیز سپاه ایران به سلاح گرم در دوران شاه عباس اشاره نمودند.

  پایان بخش این جلسه قرائت شعر "از باغ می برند چراغانی ات کنند" سروده فاضل نظری بود که توسط آقای سعید صالحی (عضو کتابخانه) بلندخوانی شد.

  در انتها با  توجه به تغییر ساعت کار کتابخانه در شش ماهه دوم، با موافقت حاضران، ساعت شروع جلسات در شش ماهه دوم ساعت 16 تعیین گردید.


  این مطلب تا کنون 66 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 31 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161590
 • بازدید امروز :160033
 • بازدید داخلی :14385
 • کاربران حاضر :188
 • رباتهای جستجوگر:362
 • همه حاضرین :550

تگ های برتر